اصول موفقیت شغلی

                                                  مقدمه :

در سراسر زندگیم ، بدون توجه به رویداد های آن ، هرگز " خوشبینی" را کنار نگذاشتم . همیشه موقعیت های بحرانی را چیزی بیش از خطرات آنی و زودگذر تصور نکرده ام و این عصاره "خوشبینی" من می باشد . اگر کسی در روند کسب و تجارت ، دچار ناامیدی و "بدبینی" شود ، آنجا نقطه پایان پیشرفت اوست .

کیم ووچونگ . بنیانگذار شرکت غول آسای دوو.

بی تردید یکی از حوزه های پراهمیت زندگی انسان ، یعنی بخش مربوط  به امرار معاش و اشتغال او همیشه در میان سایر امور زندگی انسانی ، دارای جایگاه ویژه ای بوده است . امروزه صاحب نظران روانشناسی  مثبت گرا با توجه به تحولات بزرگ اجتماعی ، صنعتی و فرهنگی ، فاکتور مثبت اندیشی  یا خوشبینی را یک از مهم ترین عوامل مؤثر در کنترل بحران ها ، تقویت و انسجام روانی وپیشرفت جایگاه مهم اشتغال و کسب و کار می دانند .  نگرانی صاحبان مشاغل نسبت به آینده ی شغلی و کاری از یک سو ، و از سویی دیگر ناتوانی چیره شدن بر جهش های نوین اقتصادی و کاری ، باعث فراهم شدن شرایط سخت افت کاری در میان بعضی از صاحبان مشاغل می شود و در نتیجه این امررفته رفته سبب ورشکستگی و از میدان به در رفتن افراد از کار وشغل خویش می گردد.

حیات کاری و شغلی افراد به وضعیت و شرایط تعادل روحی و روانی آنها بستگی دارد . یک شغل موفق واقعی ، تلفیقی از شخصیت قوی و مهارت فنی است .

در این راستا ، خوشبینی یک از گام های اساسی برای ایجاد تعادل روحی وروانی در جهت ا استحکام بخشی و پویایی کاری و شغلی محسوب می گردد . بنا به تعریف پروفسور مارتین سیلگمن ابداع گر رویکرد های مثبت گرایی عبارت است : " یک نگرش گسترده ، بر پایه ی اندیشه ی مثبت ، مهارت حل مسأله و سبک زندگی ویژه ای است که موجب می گردد ، سیستم به حرکت پویای خود ادامه دهد". (پروفسور سیلگمن -سازمان های خوشبین )

" برپایه ی آنچه از تعریف خوشبینی گفته شده است ، افراد و صاحبان مشاغل که دارای نگرش خوشبینانه هستند ، به دلیل سبک هدایت و نوع اندیشه هایشان از پویایی بیشتری برخوردارند". (پروفسور سیلگمن-سازمان های خوشبین )

بهترین راه برای بهره وری ، پویایی و کارآمدی شغلی و کاری تا حدودی نه در تغییر دکوراسیون ، وافزایش سرمایه ، بلکه بررسی ها نشان می دهد که این عوامل تا حدود زیادی بستگی به برخورداری از یک روحیه خاص روحی و روانی بستگی دارد . 

در جامعه امروزی و دنیای پرشتاب فناوری های صنعتی و فراصنعتی امروز، که بازار رقابت و سلطه جویی در عرصه های مختلف اقتصادی به اوج خود رسیده، نیاز به خودشناسی و به دنبال آن بازشناسی رموز کامیابی را در درجه اول اهمیت قرارداده است ؛ باریک بینان همه یکدله بر  این امر اعتقاد دارند که در این عصر پیچیدگی تکنولوژی ، مشکل گشایی کار سازتر از روانشناسی عملی ومثبت گرا نیست که دقایق توفیق و موفقیت را به راه جویان و رهنوردان کسب و کار بیاموزد و نمونه های ی گویایی از زندگی مردان به مقصد رسیده را فرا راه اندیشه ی آنان بگذارد و گزارش زندگی مردان و زنان کارآمد ، خلاق و جسور و بررسی زندگی آنان چراغ  راه فردای خواستارآن تغییر و تحول وموفقیت قرارگیرد.  

اهمیت موضوع :

بسیاری از اندیشمندان بزرگ جهان ، بر این باورند که درمیان پدیده های هستی پیچیده تر ، اسرارمیز تر از ویژگی های روانی انسان نیست . هر کوششی برای راه یابی به این گنجینه ی ناشناخته صورت گیرد ؛ خدمتی گرانقدر و ارزشمند ، بزرگ داشت شناخته خواهد شد و شاید از همین رهگذر است که دانش روانشناسی مثبت گرا ، در میان دانش ها و سایر حوزه های  دیگر روانشناسی ، بیش از همه مورد استقبال و تحلیل بیشتر دانشمندان و صاحب نظران علوم روانشناسی واقع گردیده است . در همین راستا و به همت دانشمندان و بزرگان روانشناسی مثبت گرا، روز به روز رمز گشایی های بزرگی از جهان اندیشه و ذهن انسان برداشته می شود که موضوع مثبت اندیشی یا خوشبینی یکی از همان عوامل مهم می باشد .

اهمیت موضوع مثبت اندیشی وقتی معلوم می شود که بدانیم داشتن امید و گمان خوب در میان پیشوایان و معصومین بسیار مورد تأکید قرار گرفته. امام علی ( ع) می فرمایند : "خوش گمانی ، از بهترین صفات و پر بارترین مواهب الهی است ."  (غررالحکم و دررالکلم، ج3،ص388)

هر چقدر که افراد از اثرات مثبت نگری مطلع باشند به همان اندازه درباره خودشان، استعدادها و علایق خود بیشتر خواهند فهمید و در این راستا ، به بهتر نحو ممکن می‌توان به رسالت واقعی شغلی و کار ی  توجه کرد .

مثبت نگری در نهایت منجر به این می شود که صاحبان مشاغل در شرایط گوناگون به اتخاذ بهترین تصمیمات و استراتژی دست بزنند که در پیشرفت و پویایی آنها در طول آینده کاری و شغلی تضمین نماید .

بررسی ها نشان می دهد یک در یک محیط خوشبین تمامی سیستم، آماده ی هرگونه تغییر و تحول است . به نوعی در یک فضای خوشبینانه ، افراد به بهترین وجه، به برنامه ریزی و هدفگذاری ، آینده نگری واقعگرایانه و منطقی اقدام می کنند. (پروفسور سیلگمن - سازمان های خوشبین )

به واقع عمل مثبت نگری موجب ترقی ، خلاقیت ، نوآوری و شورونشاط کاری و شغلی می گردد. و انسان مثبت اندیش، با ترکیب امکانات و منابع مادی و مالی می توانند به صورت بهینه در توسعه ی و گسترش نوآوری کشور معجزه بیافرینند. به عبارتی توسعه و شکوفایی اقتصادی یک کشور در گرو انگیزش های مثبت و کارآمد نیروی کاری آن کشور محسوب می باشد . بر این اساس ضرورت با وجود نوپا بودن این مسأله جا دارد که در جهت اعتلای اقتصادی کشور و بهبود توانمند ی ها ، نهایت سعی و تلاش برای فراهم شدن  آشنایی و آموزش ، صاحبان مشاغل و کسب و کار با شیوه های مثبت اندیشی و خوشبینی  فراهم گردد.

 

 

/ 6 نظر / 48 بازدید
حیدری

با سلام مطالبی جالبی بود بازارياب ها با ثبت نام رايگان شما به صدها محصول برای بازاریابی و كسب درآمد دسترسی خواهید داشت. که پاداش بازاریابی برخی از آن محصولات حتی بیشتر از 20 درصد قیمت فروش محصول می باشد. شما می توانید به دلخواه خود، محصولاتی را برای بازاریابی انتخاب کنبد. در 3 ماه اخیر 2713 بازارياب فعال به ستمپی پیوسته اند.

آیا نماز جمعه هم قانونی و غیر قانونی دارد؟! آیا انجام فرائض الهی نیازمند مجوز است؟ دکتر سید علی اصغر غروی ، که دارای درجه ی اجتهاد از پدرشان ، علامه حکیم آیت الله سید محمد جواد موسوی غروی می باشد ، در روز جمعه مورخ 9/7/89 به اتهام برگذاری نماز جمعه غیر قانونی ، توسط نیروهای امنیتی ، بازداشت شدند و در تاریخ 18/7/89 آزاد گردیدند. برای اطلاع از آراء و افکار ایشان ، و همچنین اخبار تکمیلی به نشانی زیر مراجعه نمایید: www.arbabehekmat.com

هاشم

سلام و ممنون از اینکه پیام گذاشتید امیدوارم با کمک شما و سایر دوستان بتوانیم فضای مطلوبتری جهت توسعه کشور فراهم نماییم مثبت اندیشی خوب است اما باید گفت ما درمیان مثبت اندیشان فقط داستان انسانهای موفق را می شنویم و از کسانی که موفق نشده اند حرفی در میان نیست بقول یکی از دوستان مادران برای همه دعا می کنند ولی دعای عده کمی فقط مستجاب می شود . من فکر می کنم در کنار مثبت اندیش پارامترهای دیگری نیز بایستی ارائه شود و صرفا پررنگ کردن این آیتم نتیجه بخش نیست حرکت با تدبیر و اندیشه ممارست پی گیری تلاش هدفمند و عقلایی و ... مسائل مهمتری هستند که بایستی در کنار مثبت اندیشی لحاظ کرد

جی5 لاین

سلام دوست عزیز فکر نمیکنم کسی باشه که از مزایای مثبت اندیشی بی خبر باشه ولی ما سایت های کمی در مورد مثبت اندیشی داریم اخیرا سایتی ایجاد کردیم که مطالب مختلف رو با ذکر منبع از سایت ها و کتاب های دیگه جمع آوری میکنه و هر روز ساعت هفت صبح یک داستان مثبت منتشر میکنه البته خاطره مثبت هم داره، داستان صوتی و پاسخگویی به سوالات از دی ماه 90 فعالیتش شروع شده شما میتونی هر روز به این وبسایت سر زده و انرژی مثبت بگیری و البته می تونی یه لطف بزرگتر هم بکنی اونم اینکه این سایت رو با عنوان موفقیت در وبلاگ خودت لینک بدی البته اگر فکر میکنی خواندن مطالبش برای همه مفیده در ضمن لطفا خاطرات مثبت خودت رو هم برای ما ارسال کن http://g5line.com/sign-up/ http://g5line.com موفقیت متشکرم از شما

خوب اما خط نوشته بد