مدیریت زمان

مدیریت زمان :ایجاد فرصت های طلایی :

ابراهیم   علی عزیزی

 

مقدمه

کلیدی ترین عامل پرشِ به سوی خوشبختی

درجه اولی ها و درجه سومی ها

نعمت کنترل زندگی

وقت کشی

منظور از " وقت طلاست"

موفق ها انسان هایی منظبط هستند

بیشتر وقت شما صرف چه کارهایی می شود

آفت مهم

تاریخ مصرف شادی وموفقیت 

صرف وقت زیاد برای رضایت دیگران

مهمترین عوامل اتلاف وقت

تمرین

خلاصه

مقدمه

بیشتر اوقات با احساس گرفتگی و کسالت از خواب برمی خیزیم و گاهی با احساس افسردگی و شکست به خواب می رویم . گویی کارهایی زیادی بردوش ما سنگینی کرده و به قدر کفایت نتوانسته ایم به آنها سروسامان ببخشیم . گاهی اوقات تصور می کنیم ای کاش کسی بیاید و یا اتفاقی رخ بدهد که ما را از مسئولیت های سنگین کارهای عقب افتاده نجات دهد . اما باید بدانید که چنین انتظاری در نهایت منجربه وخیم تر شدن اوضاع و بحرانی کردن کارها می شود. مادام که نگرش و رفتار ما در مورد زمان و برنامه های مهم زندگی به صورت دم دمی مزاج و مسامحه کاری است ، با نتایج متضاد و درهم و برهم روبرو می شویم . به همین دلیل برای رهایی از کشم کش های فرسایش دهند ه ی و تلنبار شدن کارهای نیمه کار،  یک زندگی هدفمند و برنامه ریزی شده را طراحی کرد و به بهترین حد ممکن اوقات زندگی خود را به سوی مهم ترین اولویت های زندگی هدایت نمود تا بتوانیم صاحب یک زندگی توانمند و ایده آل شویم  . باید وقت های خود تنظیم کرد و به بهترین و مهم ترین برنامه ها پرداخت زیرا بنا به گفته ای : زندگی عمر کردن نیست رشد کردن است. دکتر دینا گلوبرمن در کتاب تحولات زندگی می گوید : " نمی شود که تو اصلاً وقت نداشته باشی ، زیرا تو همان خود زمان هستی . زمان یعنی روزهای عمر تو؛ مشکل در این است که همواره سعی می کنی با زمان تقلب کنی " ( ص351) . 

 

کلیدی ترین عامل پرشِ به سوی خوشبختی

 

خودتان را آمده ی پرش به سوی یک زندگی رؤیای و فرح بخش کنید . دراینجا می خواهم به همراه یکدیگربه تجزیه و تحلیل در خصوص شاه کلید تمامی کامیابی ها یا شکست های زندگی بپردازیم .

آن گوهر گران بها و عامل افسونگری که قرار است در مورد آن بحث کنیم ، چیزی جز عامل " زمان" نیست.

به راستی واژه ی" زمان" چه مفهوم  ساده ای دارد ، ولی همین عامل " زمان "، نیرومندترین ابزار هرموفقیتی  محسوب می شود ؛ این عامل " زمان" است که بر هر اوضاعی حکم می راند .

 

درجه اولی ها و درجه سومی ها

آیا می دانید کدام نوع زندگی در ردیف درجه اول ها  و کدام زندگی در ردیف درجه سوم جا دارد ؟

اگر زندگیتان را به دقت بررسی کنید متوجه ردپای زمان و نقش آن در ایجاد شرایط مختلف زندگی خواهید بود و می بینید که در طول عمر خود چگونه از فرصت ها استفاده کرده اید . اگر تاکنون درصد زیادی از وقت خود را صرف هدف های بزرگ و ایده آل کرده اید ، نتایج بزرگی هم گرفته اید و زندگی خود را در فهرست زندگی درجه اولی ها قرار داده اید . ولی اگر بیشتر وقت شما برای کارهای بیهوده  و کم اهمیت صرف شده باشد ، زندگی شما به رتبه ی درجه سومی ها سقوط می کند.   

 

نعمت کنترل زندگی

 

* نمی دانید که چقدر شکر گذار این مسأله هستم که نعمت کنترل و اختیار زندگی  به ما بخشیده است . اگر اختیار و کنترل زندگی  در دستان ما نبود نمی دانم چه اتفاقی در زندگی ما رخ می داد و به چه موجود بی هدف و مکانیکی تبدیل می شدیم ؛ خودتان قضاوت کنید.

اگر خواهان افزایش درآمد ، تحصیلات عالی ، رفاه خانواده ، سلامت جسم وارتقای شغل خود هستید ناچارید که کنترل زمان را در دست داشته باشید .   

افرادی که با اجرای برنامه های منظم و اهداف مشخص، موفق به کنترل زمان می شوند ، سریع تر از سایرن اسب سرکش سرنوشت زندگی خود به انتهای خط پایان خوشبختی می رسانند . از سویی ، عده ای دیگربا تلف کردن وقت با ارزش خود نه تنها به جایی نمی رسند بلکه با هر وزش بادی به این سو و آن سو می روند و در جاده ی زندگی سرگردان می مانند. موفق ها در طول عمر خود جای خالی برای گریز زمان و فرصت ها باقی نمی گذارند و زمان را به نفع برنامه هایشان کنترل می کنند.   

 

وقت کشی

 

اغلب اوقات فکرمی کنیم که در کلافی از امور پیچیده ی زندگی سردرگم هستیم؛ روز و شب شاهد فرسایش جسم و روح خود هستیم و فکرمی کنیم که دست هایی پنهان ، در حال برنامه ریزی هستند تا اوقات ما را به هم بریزند و مانع از این ‌شوند که بتوانیم به یک زندگی شاد و دل پذیر دست یابیم . درحالی که باید بگویم این نوع خیالات ، توهمات خود ساخته ای بیش نیستند. چون قادر به ترک عادت های وقت گیر و برنامه های بی هدف گذشته نیستید واز سویی نمی خواهید گرفتارتحمل تغییرات زندگی شوید ، مدام به بهانه های مختلف رو می آورید تا  آرامش وجدان بیشتری برای خود فراهم کنید . اما * باید بگویم که همه چیز در دست شما است ؛ شما تمامأ مسئول شادی ها و رنج های زندگی خود تان هستید.  شما می توانید از همین امروز با یک برنامه نویسی ساده به پیشباز برنامه های هدفمند بروید و از کسالت و فرسایش خودتان را آزاد کنید .

شما خالق شرایط هستید نه مخلوق آن ؛ شما حاکم اوضاع هستید نه محکوم شرایط . با پرداختن به اهداف باشکوه مورد علاقه می توانید اوضاع را بر وقف مرادتان تغییر بدهید و به آنچه که می خواهید برسید . مهم نیست که از چه شرایطی شروع می کنید، مهم این است که روح چابکی را در خود بیدار کنید و با یک برنامه ریزی منسجم ، به سوی تحقق اهداف دلپذیر خود حرکت کنید .  این کار را از همین امروز آغاز کنید . 

 

منظور از " وقت طلاست"

 

موضوع ساده است . ببینید تا چه اندازه وقت خود را صرف اهداف و برنامه های مهم و برجسته می کنید . توجه کنید که در طول شب و روز دل شما به دنبال تحقق چه کاری است. اگر برای اهداف مهم زندگی دارای یک برنامه ی زمانبندی شده هستید ، بدانید که از وقت تان به صورت طلایی استفاده می کنید .

برنامه ریزی برای دست یابی به اهداف مختلف یکی از اصول مهم کامیابی است .    پاداش هایی که از زندگی می گیرید به این مسأله معطوف می شود که تا چه اندازه در خدمت اهداف مهم زندگی هستید  .

* اگر گفته اند وقت طلاست سخنی به گزاف نبوده . اما باید بدانید که منظور از وقت طلاست بدین معنا نیست که وقت شما مانند طلا با ارزش است ، بلکه معنای فراتراین پیام این است که از قبال سازماندهی و زمانبندی کارها و برنامه های مهم  زندگی ، به  نتایج شگفت آور و اوضاع با ارزش طلایی دست می یابید .

اگر با یک اراده ی منسجم و شکیبایی منحصر به فرد ، در راستای یک هدف برنامه ریزی شده تلاش به خرج دهید بر شرایطی حاکم خواهید شد که اوضاع را برای شما ازهرگوهری گرانبها ترخواهد کرد .

 

موفق ها انسان هایی منظبط هستند

 

یک استراتژی مهم در دست یابی به هرهدفی ، پرداختن به کارهای مهم است. در دنیای پر رقابت امروزی آنهایی موفق هستند که وقت بیشتری برای دست یابی به اهداف اختصاص می دهند  .

اگر بی کارنشسته اید و تمام وقت خود را با افراد و برنامه های کم اهمیت تلف می کنید ، بدانید که عاقبت این تنبلی و مسامحه کاری به چیزی جزعدم رضایت اززندگی و انباشت فشارهای روحی و روانی منتهی نخواهد شد و در نهایت در زیر کوله باری از اوضاع پوسیده و زنگ زده کمر شما خم خواهد شد .   . 

* تمامی موفق ها، افرادی هستند که به برنامه ریزی و زمانبندی زندگیشان اهمیت ویژه می دهند .

پیگیری برنامه های مهم به ما این امکان را می دهد تا بتوانیم ازحداقل زمان ، مکان و امکانات موجود کمال استفاده را برده و به موقع و با هزینه معقول، اهداف خود را محقق سازیم. مهمترین اصل در این میان این است که به اولویت گذاری فعالیت ها و تقسیم کارها  به امور ضروری و غیر ضروری بپردازیم . لیندن جانسون می گوید : " اولین کاری که برای رسیدن به کامیابی انجام دهید این است که بر نکات مهم و ضروری تمرکز کنید و مسائل کم اهمیت را نادیده بگیرید و مطمئن باشید که موفقیت شما قطعی است "( کامیابی شغلی – ص 140) .

 در صورت توجه و عمل به اهداف مهم زندگی ، رفته رفته  امورغیرضروری از زندگی ما حذف می شوند و خود را در چرخه رو به رشد و توسعه می بینیم .

 

بیشتر وقت شما صرف چه کارهایی می شود

 

کلید تحقق هر آرزویی در پرداختن به کار های مورد علاقه است . نکته ی مهم این است که باید خود را مقید به دنبال نمودن اهداف مهم  کنید . * اگر در راه اهداف مورد علاقه حرکت می کنید و بهترین زمان  خود را اختصاص به این برنامه ها می دهید  بدانید که بر نردبان ترقی گام می گذارید . ولی اگر به کارهایی می پردازید که هیچ علاقه ای به آنها ندارید ، بدانید به صورت مدام در حال وقت کشی واز بین بردن زمان طلایی زندگی خود هستید .

اگر وقت خود را به کارهای مورد علاقه اختصاص دهید  و از هرز رفتن وقت گران بهایتان جلوگیری به عمل آورید در نهایت ، درمراتب سطح بالا گام می گذارید. دکتر وین دایر می گوید : " برای دست یابی به وفور و فراوانی ، باید به کاری بپردازید که از آن لذت می برید . اشتغال به کاری که دوستش دارید ، سنگ زیربنای فراوانی در زندگیتان محسوب می شود" (ص 146 ). من یک نکته ی حائز اهمیت اضافه کنم و آن این است که پرداختن به کاری که در آن احساس سرورمی کنیم ، کوتاه ترین زمان ممکن برای دست یابی به خوشبختی است . اگر به کاری که می کنی

/ 1 نظر / 32 بازدید
بهار

مرسی من خیلی استفاده بردم موفق و کامیاب باشید