سختی ها و مشکلات

درس زندگی

 

درس های زندگی هیچ پایانی ندارد . چه در مشکلات و چه در موفقیت ها ، همیشه روح آموختن آماده و نامحدود است . *کسانی که می آموزند تا بیاموزند بیشترین تجربیات و گرانبهاترین آموختنی ها  را از زندگی  می آموزند.

هر شکستی دارای طعم تلخی نیست ؛ حتی می توان از یک لیموی ترش مزه یک شربت گوارا ساخت. شاید در جریان تحقق بعضی از اهداف با شکستی خاص روبرو شوید ، ولی باید معتقد باشید تجاربی که از این شکست ها به دست می آورید ، باارزش ترین دستاوردی است که به عنوان یک سرمایه گران بها برای همیشه باقی خواهد ماند .

یک نکته ی مهم به شما بگویم و آن این ا ست که اغلب افراد به این دلیل نیست که چون از امکانات و سرمایه محروم هستند شکست می خورند ، بلکه اکثر افراد به این دلیل شکست می خورند چون به شکست باور دارند.

 

اعتقاد به مشکل ، مشکل می آفریند

 

می گویند اگر می خواهید انسان های بدون مشکل را ببینید سری به قبرستان ها بزنید در آنجا انسان بدون مشکل زیاد به چشم می خورد .* من همیشه احساس می کنم تنها یک مشکل دامن گیر زندگی می شود ، آن هم زمانی است که به مشکلات فکر کنیم . درهیچ جای دنیا شخصی نیست که مشکلی نداشته باشد یا بدون مشکل به جایی رسیده باشد. مشکل از آنجا آغازمی شود که نحوه ی قضاوت بسیاری از افراد در مورد موانع و مشکلات غلط می باشد . یک جمله ی زیبا وجود دارد که من آن را در جلوی میز رایانه ام گذاشته ام و مرتب به آن نگاه می کنم . در آن کارت این پیام زیبا نوشته شده است :  * " سعی کن عظمت در نگاه تو باشد نه درآنچه به آن می نگری"  . دکتر وین دایر می گوید : " ذهن ما همان طور که می تواند شر و بدی را در خود به وجود آورد این قدرت و توانایی را نیز دارد که آن ها را ایجاد نکند ؛ حتی اگر روش این کار را نداند " . ( ص 52)

یادتان باشد که اعتقاد به مشکل ، مشکل آفرین است.

 

همیشه اولین گام دشوارترین مرحله است

 

یادتان باشد که همیشه اولین گام ، دشوارترین مرحله است ؛ ولی با برداشتن گام های جدید موفق خواهید شد که از یک فرد مبتدی به یک شخص جسور و با تجربه تبدیل شوید . فراموش نکنید معنی زندگی، بی مشکل زیستن نیست. ما در این دنیا پا گذاشته ایم تا برنده ی زندگی باشیم ، نه برده ی زندگی . اگر به حوادث زندگی تنها از دریچه ی  مشکلات نگاه کنیم ، تنها  به گسترش آنها در بخش های دیگر زندگی کمک می کنیم . گاهی مشکلات از دیدگاه ما مشکل هستند ولی در اصل ،این اتفاقات می توانند راهی برای شروع یک تحول جدید و ایجاد دگرگونی تازه باشد ؛ آن چنان که این مسأله برای زندگی من پیش آمد ؛ گویی این موانع مانند پلی برای رسیدن به کامیابی جدید زندگی من بودند .

 

شکست معلم انسان است

 

شاید شما از آن دسته افراد با این نوع نگرش باشید که وقتی یک کرم ابریشم را در پیله می بینید ، آهی از روی ترحم می کشید و به خود می گویید که چرا این کرم ابریشم باید در پیله خود اسیر باشد؟ ولی همه می دانیم که این پیله تنها محلی است که کرم ابریشم می تواند در آن به یک پروانه زیبا تبدیل شود. *بسیاری از شرایط سخت ، سازنده آینده ی روشن ما هستند و حتی روح ما را درآینده قوی تر می کنند . ادیسون می گوید : " این که انسان خیال کند ناکامی دشمن موفقیت است ، اشتباهی است بزرگ و متداول . شکست معلم است ، معلمی سخت گیر و درعین حال بی نظیر . بگذارید ناکامی برایتان فایده داشته باشد" . این نکته ی پند آموز توسط کسی گفته شده است که دارای نبوغی غیر قابل تصوراست . اما فکر نکنید که او نابغه به دنیا آمده است. آقای ادیسون را دردوران کودکیش ، کودکی کند ذهن می نامیدند . او حتی نتوانست تحصیلات رسمی خود را در دروران نوجوانی ادامه دهد . به هر حال آنچه نبوغ ادیسون را بیدار و شکوفا ساخت ، تلاش و پشتکار خستگی ناپذیری بود که او از خود در برابر سختی ها نشان داد.

فرد موفق کسی است که در برابر موانع و مشکلات سر تسلیم فرود نمی آورد و در برابر سختی ها از خود عجز و ناتوانی نشان نمی دهد . اکثر موفق ها کسانی هستند که از شکست های خود درس زندگی می آموزند . به واقع لحظه ی شکست شما زمانی است که خودتان قبول کنید که شکست خورده اید . رابینز می گوید :" درواقع شکست وجود ندارد تنها در صورتی شکست خواهید خورد که به خودتان بگویید " شکست خوردم "           (ص 218).

 

به استقبال چیزهایی که می ترسید بروید

 

*دنیا روح شما را محک می زند . روح ما نیاز دارد که برای  تجربه ی خودساختگی و شکوفایی استعدادهایش ازموقعیت های مختلف گذر کند. اگر قرار است همه چیز به خوبی پیش رود ، برای قدرت ایمان و اراده روح معیارمتعالی وجود نخواهد داشت .

وقتی با یک اراده ی پولادین درجهت تحقق یک هدف گام برمی دارید و چشم پوشی از آن هدف را غیرممکن می دانید ، دنیا چاره ای جز پاسخ گویی به شما ندارد . در کمال تعجب می بینید که شرایط تغییر می کند ؛ مخالفان با شما به توافق می رسند ؛ طرح های شما مورد موافقت قرار می گیرد و اتفاقات عجیبی در اطراف شما رخ می دهد که شبیه به یک معجزه می ماند .

ترس همیشه وجود دارد حتی زمانی که شجاع هستید، ولی شما این توانمندی را دارید که بالاتر از ترس هایتان عمل کنید . کوین سوربو می گوید : " من هم با تردید ها و ابهاماتی مواجه هستم ، اما در هر صورت از خود می پرسم « ازچه می ترسم ؟ » به شما قول می دهم که موفق ها به طور متوسط بیش از آنچه موفق شوند شکست می خورند . شکست های خود من از موفقیت هایم بیشتر بوده است . به استقبال آن چیزهایی که از آن می ترسید بروید " (اصول موفقیت –ص165) .

 

فرمول ساده گذر از موانع

 

اگردارای روحی آماده و با ایمان باشیم می توانیم از تمامی ناکامی های زندگی درس های زیادی بیاموزیم . داگ هوپردرکتاب خود تحت عنوان "  تو همه اندیشه ای " می گوید : کسانی که فراسوی " آنچه هست " را می بینند ، نسبت به کسانی که از این توانایی محرومند ، از امتیاز فراوانی برخوردارند . این اشخاص می توانند در هر شرایطی امکانات بالقوه را ببینند و بی جهت " وضع موجود " را همیشگی نپندارند" ( ص 14) .

چه بپذیرید یا نپذیرید زندگی کردن آسان نیست ، اما می توانیم آن را توسط افکارمان آسان و ساده ترکنیم . فرمولی برای ساده کردن گذر از موانع و مشکلات وجود دارد که قدم های ما را در جهت ایجاد تحول ،قوی تر می کند ، آن فرمول ساده ولی بسیار حیرت آوراین است *"هرچه را آسان بگیریم آسان می شود" . پیام این جمله بسیار فراتر از چند کلمه ساده است .

تحقیقات علمی ثابت کرده است که اگرمشکلات را آسان بگیرید ،توانایی شما در حل آنها بالاتر می رود .

قدرت « مقابله به مثل»

 

* بدانید زندگی اصلاً در مورد نحوه ی زندگی انسان ها فکر نمی کند بلکه این انسان ها هستند که باید در مورد زندگی شان تصمیم بگیرند . " سیدنی جی هریس" در کتاب « برنده ها و بازنده ها » می گوید : " یک بازنده فقط به سرنوشت اعتقاد دارد . یک برنده معتقد است که ما خود سرنوشت خود را با آنچه که انجام می دهیم یا نمی دهیم ، می سازیم" ( ص -47).

آمادگی در برابر مقابله با چالش ها ، شما را استوار و محکم نگه می دارد  . این آمادگی نشانه ی تدبیر و دوراندیشی و حامل این پیام است که شما بزرگ تراز موانع هستید .

اگر درهنگام اجرای کار آمادگی ربررو شدن با موانع را داشته باشید ، قدرت " مقابله به مثل " شما افزایش می یابد و می توانید توسط این روحیه ، به سختی ها و مشکلات پاتک بزنید ؛ در این صورت است که کنترل همه ی شرایط  در دست شما باقی خواهد ماند.

موانع و سختی ها عوامل غیر قابل اجتناب درهرموفقیتی هستند . استفان کاوی می گوید : "این نکته را به خاطر داشته باشید که زندگی همیشه مطابق میل شما پیش نمی رود " ( کامیابی شغلی ص 43) . اما اگرشما تدارک مقابله با مشکلات را داشته باشید هیچ نیرویی قادر نیست سد و مانع تحقق اهداف شما شود. موفقکسی است که همیشه یک تدبیر در آستین دارد و می تواند کنترل هربحرانی را در دست بگیرد .

 

وجود مخاطرات

 

*ما مجبوریم که با خطا و اشتباهات روبرو شویم ، زیرا تا وارد میدان نشویم ،نمی توانیم تجربه های بزرگ تری بیاموزیم . من در طول زندگیم متوجه شده ام ، افرادی که با وجود مخاطرات دست به ریسک منطقی و حساب شده می زنند ازتوان و قدرت اجرایی عالی برای مقابله با هر بحرانی بهره مند هستند . بی شک این گروه جزو موفق ها و توانمندترین افراد جامعه هستند . یک ضرب المثل قدیمی است که می گوید : " آنچه را می شنوید فراموش می کنید ، آنچه را که می بینید به خاطر می سپارید و آنچه را که انجام می دهید ، می فهمید" . مهم نیست که با چه مشکلاتی روبرو هستیم ، مهم این است که خودمان را بالاتراز مشکلات و موانع ببینیم واز برخورد و روبرو شدن با چالش های احتمالی هراس به دل راه ندهیم .

 

هر مشکلی پیامی دارد

 

هر مشکلی حامل دو پیام است . پیام مشکلات می تواند هشدار دهنده یا سازنده باشد. این بستگی به ما دارد که به مشکلات چگونه نگاه کنیم . *پیام و جوهر مشترک همه سختی ها این است که ما را درجهت اصلاح و اعتلای روحمان یاری بدهند . سعی کنید از موانع و سختی های راه ، دلسرد نشوید، فقط به پیام آنها گوش دهید .  

تمرین

 

راه مقابله با مشکلات ، جنگیدن با آنها نیست . بلکه اگربتوانید به استعداد ها و توانمندی هایتان توجه کنید رفته رفته زمزمه های مخرب و منفی ترس و تردید را از بین می برید . توجه کردن و گوش سپردن به ندای "شجاعت دل" می تواند بهترین مشاوری باشد که ما را به سوی موفقیت حساب شده هدایت نماید .

آن وقت که به پیام مشکلات گوش می دهید درک واقع گرایانه تری برای مقابله با حوادث در شما پیدا می شود . آگاهی یافتن ازعلل مشکلات و گوش سپردن به پیام آنها ، قدرت حل آنها را بالاتر و قوی ترمی کند .

*به پیام مشکلات گوش دهید . با سختی ها نجنگید . فقط ببینید این موانع از شما چه می خواهند و چه پیامی برای شما دارند که وارد زندگیتان شده اند . اگر به پیام موانع گوش ندهید از راه های دیگر وارد می شوند و این دفعه ممکن است سخت ترعمل کنند .

سعی کنید در کنار مشکلات به کارهای با ارزش ترو مهم دیگری دست بزنید تا ازالتهاب موانع و فشارآنها کاسته شود . نکته ی مهم این است که هر وقت انرژی و توجه خود را از مشکلات به سوی راه حل ها و مسیرهای جدید معطوف می کنید ، رفته رفته شاهد کم رنگ شدن موانع و مشکلات خواهید شد ؛ زیرا انسان به هرچیزی که توجه داشته باشد وجود آن را بیشتر حس می کند.   

خلاصه

 

درس های زندگی هیچ پایانی ندارد . چه در مشکلات و چه در موفقیت ها ، همیشه روح آموختن آماده و نامحدود است .

یادتان باشد که اعتقاد به مشکل ، مشکل آفرین است . 

معنی زندگی، بی مشکل زیستن نیست.

این که انسان خیال کند ناکامی دشمن موفقیت است ، اشتباهی است بزرگ و متداول . شکست معلم است ، معلمی سخت گیر و درعین حال بی نظیر . بگذارید ناکامی برایتان فایده داشته باشد.

اگر قرار شود همه چیز به خوبی پیش رود دیگر معیاری برای میزان قدرت ایمان و اراده وجود نخواهد داشت .

اگردارای روحی آماده و با ایمان باشیم می توانیم از تمامی تجربه ها و ناکامی ها درس های زیادی بیاموزیم

موفق کسی است که همیشه یک تدبیر در آستین دارد و می تواند کنترل هربحرانی را در دست بگیرد .

مهم نیست که با چه مشکلاتی روبرو هستیم ، مهم این است که خودمان را بالاتراز مشکلات و موانع ببینیم .

هر مشکلی حامل دو پیام است . پیام مشکلات می تواند هشدار دهنده یا سازنده باشد.

 

/ 1 نظر / 196 بازدید
زینب

سلام. وبلاگتون خیلی مفیده و من دوست دارم که اینجا رو مطالعه کنم. اما الان فرصتش رو ندارم. احتمالا عصر بیام و مطلب رو کامل بخونم.