راه نشاط و خوشبختی

اولین گام مهم برای ایجاد نشاط و خوشبختی

همه ی ما رویاهایی برای سعادت و خوشبختی زندگی در سرمان داریم. همه ی ما دوست داریم که شاهد شادی خانواده ، فرزندان ، و آنهایی که دوست داریم باشیم . میل شدیدی داریم که زندگی و خانواده شادی داشته باشیم. میل داریم به نقطه ای برسیم که زندگی را دلچسب تر و با انگیزه تر ببینیم . ولی وقتی به شرایط خودمان نگاه می کنیم متوجه می شویم که برای تحقق این اهداف باشکوه با محدودیت هایی روبه رو هستیم.

به راستی چه چیزی باعث شده که با وجود عطش داشتن یک زندگی کارآمد و جذاب، هنوز در تنگنا و بی انگیزگی زندگی می کنیم. کشف این موضوع مهم در یک راز مهم نهفته است. این راز مهم فقط در یک کلمه ی جادویی خلاصه می شود؛ " انتخاب " . بله ، انتخاب ؛ این ما هستیم که قرار داشتن در شرایط گوناگون زندگی را انتخاب می کینم . به عبارتی بسیاری از شرایط زندگی شکل گرفته از انتخاب ما است. به به عبارتی زندگی " دست ساز " باورها ها و انتخاب ما است. اگر زندگی شما به آن اندازه که می خواهید شور انگیز و هدفمند نیست به این دلیل است که خود شما این شکل از زندگی را انتخاب کرده اید و به آن چسبیده اید . امروزه دیگر بهانه های کهنه و قدیمی مسببان بدبختی زندگی، همچون ( پدر یا مادر ، خانواده ، اقتصاد ، سیاست و... در برابر تحقیقات علمی جدید  رنگ و لعابی ندارد . 

حالا با مفهوم خود کارامدی آشنا شوید:

مفهوم خود کارآمدی از نظریه شناخت اجتماعی آلبرت باندورا روانشناس مشهور مشتق شده است. که به باور های یا قضاوت های فرد به توانمندی های خود در انجام وظایف و مسئولیت ها اشاره دارد. این نظریه شناخت اجتماعی مبتنی بر الگوی سه جانبه رفتار، محیط و فرد است. بر اساس این نظریه ، افراد دریک نظام علیت سه جانبه برانگیزش و رفتار خود اثر می گذارند. باندورا در این نظریه اثر یک بعدی محیط بر رفتار را که یکی از فرضیه های روانشناسان رفتار گرا بوده را رد می کند. وی معتقد است که انسان ها دارای نوعی نظام خود کنترلی و نیروی خود تنظیمی هستند و توسط آن نظام بر افکار ، احساسات و رفتار های خود کنترل دارند و بر سرنوشت خود نقش تعیین کننده ای ایفا می کنند. بدین معنی که رفتار و سرنوشت انسان در کنترل محیط نسیت بلکه فرایند شناختی نقش مهمی در رفتار آدمی دارند. به عبارت ساده تر رفتار و علمکرد انسان متاثر از انتظارات و باورها و ارزش ها است. انسان موجودی فعال است و بر رویدادهای زندگی خود اثر می گذارد. به نحوی بندورا در این نظریه معقتد است که باور خودکارآمدی عامل مهمی در نظام سازنده ی شایستگی انسان ها است. بندورا معقد است که وقتی افراد به خودکارآمدی خود باور داشته باشند بر چالش ها و سختی ها پیشی می گیرند و به طور باور نکردنی مهارتهای لازم را برای ارتقای سطح زندگی و گذر از موانع به منصه ی ظهور می گذارند و خود را شکوفا و توانمند می کنند. موفقیت و پیروزی هر انسانی در زندگی ، کسب و کار ، خانواده دوست یابی و هر نوع فعالیتی و اقدام دیگر ، محصول نگرش و تصور او از خویشتن است . این احساس خودکارآمدی مثبت است که به انسان قدرت انتخاب و انگیزه می بخشد تا بر شرایط محدود غلبه نماید و از استعدادها و ظرفیت های موجود دورنی و محیطی به بهترین نحو ممکن برای پویایی زندگی خود بهره ببرد.  (اقتباس از کتاب خودسازی، ارتباط اجتماعی و معنوی . صابر خالقی . ناشر موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال احمر ایران - سال 1392ص 82)

اگر واقعاً عاشق خوشبختی و پویایی زندگی خودتان و خانوادتان هستید و از صمیم قلب آن را بخواهید می توانید این شرایط را خلق کنید. هدف زندگی این است که خودتان را شکوفا و سرزنده و قدرتمند کنید و برای تحقق چنین خواسته ای تمامی این عالم به شما خواهد پیوست . اگر کسی به شما می گوید : این افکار و اهداف محال است ، گوش ندهید ، اگر کسی به شما می گوید : محدودیت ها زیاد است گوش ندهید ؛ اگر کسی به شما می گوید این کار از عهده ی شما بر نمی آید ، گوش ندهید . به این نوع زمزمه های منفی گوش ندهید شما قوی تر از هر مانع و سر سخت تر از هر سختی هستید. محدودیت فقط در  میان افکار و باورهای شما وجود دارد. پس فقط خوشبختی و موفقیت را انتخاب کنید و به آن باور داشته باشید. با انتخاب چنین باورهایی ، همواره زندگی خود را رفته و رفته در حال تغییر به سوی کامیابی های جدید خواهید دید . 

 

/ 0 نظر / 193 بازدید