جادوی هدف

 جادوی هدف

 

موفقیت در هدف گذاری است 

 

این فصل را با این بیان زیبا و حکمت آموز از برایان تریسی استاد بین المللی علوم موفقیت آغاز می کنم . " موفقیت در هدف گذاری است هر چیزی جز این فرع بر قضیه است . تمام مردمان موفق به شدت هدف گرا هستند . می دانند که چگونه و با تمام وجود و در هر روز زندگی برای دست یابی به خواسته هایشان تلاش می کنند .

توانایی شما در هدف گذاری مهارت اصلی و تعیین کننده برای موفق شدن است . با داشتن هدف ، ذهن مثبت شما به کار می افتد و نقطه نظرها و انرژی برای دستیابی به این اهداف آزاد می شوند . بدون هدف تحت تأثیر جزر و مد زندگی به بالا و پایین می روید . اما با داشتن هدف چون تیری از کمان در رفته به سوی هدفتان به حرکت در می آیید تا به آن اصابت کنید .

 

برای ذهن هدفمند همه چیز روشن است .

 

حالا ببینید تا چه میزان می خواهید درآمدتان افزایش یابد ؟ ؛ تا چه مقطعی می خواهید ادامه تحصیل بدهید؟ ؛ تا چه زمانی می خواهید یک وسیله نقلیه بخرید ، تا چه مدت می خواهید به هدفی خاص برسید؟

اگرهدفی مشخص نداشته باشیم در باره ی ساده ترین تصمیمات دچار تزلزل و ناتوانی می شویم .

اگرامروز ازهر فرد موفقی سؤال کنید : راز موفقیت تودرچیست؟  بدون تردید او درکنارعوامل مختلف، ازیک عامل مهم کلیدی درموفقیت صحبت می کند و آن ویژگی مهم، هدفمند بودن است. خصوصیت و نقطه مشترک تمامی افراد موفق این است که آنها برای نیل به موفقیت زندگیشان هدف مشخصی را انتخاب می کنند . هارو اکر می گوید :" دلیل اول برای این که مردم آنچه را که می خواهند به دست نمی آورند این است که آنها نمی دانند چه می خواهند "( ص 113) .

 

باید بدانید که به کجا می روید

 

این، زندگی نیست که قضاوت می کند که باید به کدام سوبروید، بلکه به سوی آنچه که پیش می روید، زندگی شما می شود ؛ فرقی ندارد ،می خواهد جهتِ حرکتِ شما به سوی پیشرفت یا سقوط باشد .

به یک داستان توجه کنید . روزی شخصی برای کم حافظه بودن خود به دکتر مراجعه می کند . دکترتشخیص می دهد که او باید جراحی شود و به آن بیمار می گوید ممکن است که پس از این جراحی بیناییش را از دست بدهد . در نهایت آن مرد تصمیم به منصرف شدن از جراحی می گیرد . او نتیجه می گیرد که بینایی برایش مهم تر است و می گوید : " اینکه ببینم کجا می روم بهتر از این است که به خاطر بیاورم کجا بوده ام " ( کامیابی شغلی ص- 40 ) .

اگر هدف روشنی در زندگی نداشته باشید ، مانند این است که در تاریکی به دنبال یک شئی جستجو می کنید .

 

مزایای هدفمندی

 

به راستی چه نیرو و رازی در اهداف وجود دارد که تا این حد آن را برای متخصصان و صاحب نظران حائزاهمیت ساخته است ؟

تمامی محققان بر این امر اتفاق نظر دارند که هدفمند بودن باعث بهبود عرصه های مختلف زندگی می شود . گراهام وینتر ، کتی مارتین می گویند :" تحقیقاتی که روی ورزشکاران – ازمبتدی گرفته تا شرکت کنندگان در المپیک – انجام شده است ، نشان می دهند که بهترین اجراهای ورزشی در زمان هایی بوده که ورزشکاران برای خود اهدافی را معین و در هر تمرین و مسابقه ، آن اهداف را ارزش یابی کرده اند " ( ص 2 ). 

" تحقیقات علمی صورت گرفته توسط متخصصان نشان می دهد که فرایند هدف گزینی بر ایجاد شرایط مطلوب تر زندگی اشخاص اثر گذار است .

کالوین پیت گلف باز برجسته حرفه ای جهان در مورد آموختن هدف چینی چنین گفت : وقتی که گلف را شروع کردم اهداف ساده و آسانی را در مقابل خودم قرار دادم و مرحله به مرحله آنها را دشوارتر ساختم تا اینکه هدف نهایی من که پیروزی در مسابقات تاپ تن بود ، برآورده شد " . ( راینر ماتنز ص 250/ 249)

 

زندگی پیکار نیست بلکه هدف است

 

براستی آیا می دانید که زندگی عملاً چیزی جزء تحقق رویاها و اهداف مهم زندگی نیست ؟ آیا می دانید تمامی انگیزه هایی که در انسان ها وجود دارد بر اساس یک هدف خاص است ؟ گفته ای وجود دارد که می گوید : " اگر بدانی چه می خواهی ، به آن می رسی " .

همه میل دارند مراحل پیشرفت و ترقی را درآغوش زندگی خود لمس کنند ولی تنها معدودی از افراد می توانند به این هدف برسند. زندگی پیکار نیست، بلکه هدف است . ما همه به دنبال هدفی برای ادامه زندگی هستیم . حتی تلاش  برای ادامه ی زندگی و زنده بودن ، خودش یک هدف است . ولی تمامی اهداف دارای نتایج و کیفیات یکسانی نیستند . بعضی از هدف ها، زندگی انسان را به سقوط و ناکامی می کشانند و بعضی از هدف ها انسان را به اوج  رشد و ترقی می رسانند .

به درستی به این مسأله فکر کرده اید که چرا بعضی ها در طول عمرشان این همه تلاش می کنند ولی به جایی نمی رسند ؟ اگر به دنبال یک هدف مشخص باشید و برای رسیدن به آن تمام تلاش خود را به خرج دهید، به زودی به مراحل بالاتری دست خواهید یافت .

 

هدف های مورد علاقه را دنبال کنید

 

شاهین اقبالِ رفاه ، آرامش ، شادی و ثروت برشانه ی کسی می نشیند که با عشق وعلاقه به کار خود می پردازد . موفق ها بیشترِ وقت خود را صرف کارهای مورد علاقه خود می کنند و از آنها نتیجه های عالی می گیرند . ولی ناموفق ها فقط عمر خود را در کارهای بی انگیزه تلف می کنند ؛ در ا ین راستا نباید از وجود چهره های چرک خورده و ناراضی از زندگی آنها تعجب کرد .

از کسالت و کرختی فرار کنید ؛ با تمام توانمند های خودتان به پیکاربا مشکلات بروید و این امر میسر نمی شود مگر به واسطه پیگیری هدفی روشن که به آن علاقه داشته باشید .

بی علاقگی به کار موجب بروز پس لرزه هایی در زندگی می شود که عاقبت، همه چیز را در آینده با خود ویران می کند .آقای هوندا،سلطان معروف صنعت خودرو سازی ژاپن، می گوید: " کارتان را دوست داشته باشید و بکوشید تا آنجا که ممکن است کار را برای خودتان دلپذیر کنید "( موفق ها چگونه فکر می کنند ص 287 ). 

اگر انسان به کاری که می پردازد، بی علاقه باشد، دچاربرده کشی از خویش می شود .اگر خواهان وفور نعمت ، رفاه ، شادی و رضایت زندگی هستید دل در گرو کار یا هدفی  ببندید که به آن عشق می ورزید.  .

 

اهداف موردعلاقه ی خود را بنویسید

 

هدفی را که برمی گزینید باید ببنید که آن اهداف تا چه میزان با باورها ، توانمندی ها و علاقه تان هماهنگ هستند. فکرکنید که با تحقق این هدف به چه احساس و روحیه ای می رسید و زندگی برای شما چه معنایی می یابد . پس از کشف این احساسات و یاداشت آنها ، آن احساسات را در جلوی اهداف خویش بنویسید و به تجزیه و تحلیل آن بپردازید . نوشتن این احساسات در جلوی اهدافتان ، راهنمای مؤثری برای اولویت بخشیدن به اهداف مهم زندگی است . با نوشتن اهداف مورد علاقه تان، قدرت تحقق آنها را چند برابر می کنید . نوشتن اهداف باعث فعال ماندن ذهن و درگیر ماندن آن با هدف می شود . 

 

راز و رمز زندگی

 

برای آن کس که به زندگی علاقه مند است هر نوع فداکاری و تلاش ، نوعی افتخار محسوب می شود . اگر از آن جمله افرادی هستید که برای زندگیتان دارای برنامه و هدف هستید ، زندگی برای شما راز و رمزی نخواهد داشت و همه چیز برای شما مشخص و روشن است .

بی حوصلگی و سستی، به واسطه ی  نداشتن یک افق دلچسب و شور انگیز از زندگی پدید می آید . اگر یک هدف مشخص داشته باشید و برای رسیدن به آن همت و تلاش کنید، در تاریکی به سرنخواهید برد و همه ی نشانه های تحقق آرزو ها مانند یک خورشید درخشان برای شما می درخشد. یقین داشته باشید که اگربه سوی آرزوها و اهداف  خود حرکت کنید، هستی  به شما هم اسرارش را آشکار می سازد. زندگی رازو رمزی ندارد مگر اینکه خودتان آن را به دلیل، بی هدف مبهم کنید .

 

چرا باید به  اهداف فکر کرد

 

محققان به این نتیجه رسیده اند که میان ترقی افرادی که برای  آینده ی زندگیشان دارای اهداف ترقی خواهانه هستند و افراد غیر هدفمند، فاصله وجود دارد . اصولاً اگر در مورد آینده ی زندگی نقشه ای نداشته باشید و معلوم نکنید که در آینده می خواهید به کدام موقعیت و پیشرفت مالی ، شغلی ، خانوادگی ، معنوی و رفاهی برسید،خودتان را به چرخه ی تقدیرات پیچیده گرفتارمی کنید. اگر قائم به یک چشم انداز زیبا از آینده باشید حوادث و مردم، برای حمایت از زندگی شما بسیج می شوند. اسکاول شین می گوید : " کسی که به قوه ی تخیل خود آموخته باشد که تنها نیکی را تصور کند و ببیند ، خواهد توانست به همه ی خواسته ها دلش – خواه سلامت و خواه ثروت و خواه محبت و خواه دوستی و خواه بیان کامل نفس و یا هر آرمان بزرگ دیگر – برسد" ( ص- 4 ) .

 

توجه به آینده

 

اگر به آینده خودتان توجه نکنید، معیاری برای زندگی ندارید که به آن افتخار کنید . احساس موفقیت به این مسأله وابسته است که تا چه میزان برای تحقق یک هدف ، حرکت و تلاش می کنید .

وقتی به سوی تجلی یک آینده ی دلچسب گام بر می دارید، احساس بزرگی و هدفمند ی می کنید. این حس به شما می گوید که شما زنده هستید و لایق افتخارورزیدن به خودتان هستید . آنتونی رابینز می گوید : " در پایان راه زندگی تمام چیزهایی که در طول عمرتان به دست آورده اید ، هیچ کدام موجب رضایت و خوشحالی شما نخواهد شد ، بلکه آنچه برایتان اهمیت ویژه دارد ، این است که در مقام یک انسان چه کرده اید ؟ : . (ص – 138 )

/ 4 نظر / 53 بازدید
هادی قمی

سلام خدا قوت احسنت خوب بود استفاده کردیم.

ماری

سلام متشکرم از نوشته ی آموزنده تون من خودم از وقتی برای زندگیم هدف گذاری کرده ام روز به روز موفق تر میشوم و زودتر به خواسته ها وآرزوهام می رسم پیروز باشید

من

سلام.ممنون.این سایت خیلی به من کمک کرد.من که با دیدن این سایت به انچه می خواستم رسیدم امیدوارم شما هم به هر چیزی که می خواهید برسید.امیدوارم بهترین های جهان همیشه براتون رقم بخوره. یا علی خدا قوت

محمد جواد

سلام،با تشکر از سایت و مطالب مفیدتون. در خواستی داشتم،من دنشجوی مدیریتم،مدتی هست که دنبال مطالبی با محتوای معما گونه در زمینه مدیریت می گشتم. لطفا اگر در این زمینه منبعی میشناسید،معرفی کنید. با تشکر